2220Ciąża to bezdyskusyjnie czas szczególny… także dla Twoich zębów. Wynika to z faktu, że pod wpływem zmian hormonalnych rozpulchnieniu ulegają dziąsła, które jednocześnie stają się podatne na urazy, odsłaniają się szyjki zębowe, dużo łatwo o powstanie stanów zapalnych i rozwój próchnicy. Ale to nie wszystko – częste wymioty w czasie ciąży sprawiają, że zęby są narażone na kontakt ze szkodliwymi dla nich kwasami żołądkowymi, a wzmożony apetyt, najróżniejsze zachcianki i podjadanie, także nocą, również nie pozostaje obojętne dla ich zdrowia jamy ustnej przyszłej Mamy

Kobiety będące w ciąży niejednokrotnie obserwują zaczerwienienia, opuchnięcia i bolesność dziąseł. Są to objawy ciążowego zapalenia dziąseł, które jest wywołane zwiększającym się poziomem hormonów, które doprowadzają właśnie do powyższych objawów, którym często towarzyszy krwawienie podczas szczotkowania.

Według najnowszych doniesień, objawy ciążowego zapalenia dziąseł dotyczy około 50% kobiet ciężarnych. Do zaostrzenia zapalenia dziąseł dochodzi najczęściej pomiędzy 2 a 8 miesiącem ciąży. Jeżeli u kobiet ciężarnej występują objawy zapalenia dziąseł bezwzględnie powinna udać się do stomatologa, żeby ustalić przebieg leczenia.

Stan Twoich zębów to nie tylko problem estetyczny, bakterie wywołujące stany zapalne oraz próchnice nie dość, że stanowią zagrożenie dla Twojego organizmu, mogą przedostać się przez łożysko do płodu. Choroby przyzębia, próchnica, a nawet kamień nazębny mogą doprowadzić do porodu przedwczesnego, a także być przyczyną zbyt niskiej wagi noworodka. Możliwe jest również zakażenie dziecka w trakcie porodu, jeśli matka cierpi na zaawansowaną próchnicę! Nie należy zatem obawiać się leczenia stomatologicznego w czasie ciąży, które jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu i nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Choroby jamy ustnej tj. próchnica, kamień nazębny, zapalenie dziąseł może doprowadzić nawet do poronienia w skrajnych okolicznościach.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej w ciąży?

 • Szczoteczka do zębów – powinna być miękka lub bardzo miękka. Szczotkuj zęby minimum dwa razy dziennie przez 2-3 minuty. Postaraj się robić to delikatniej, wolniej, ale za to dłużej, jeżeli dziąsła krwawią. Koniecznie wymień szczoteczkę na nową, gdy tylko jej włoski zaczną się wykrzywiać.
 • Pasta do zębów – powinna zawierać od 1000 do 1500 ppm fluoru – wtedy dobrze zabezpieczy zęby przed próchnicą. Możesz też stosować różne pasty, jeśli zmagasz się z różnymi dolegliwościami, np. rano umyj zęby pastą regenerującą dziąsła,
  a wieczorem wybierz tę przeciw próchnicy. Jeżeli zapach i smak pasty przyprawia cię o mdłości – wypróbuj pasty owocowe albo ziołowe.
 • Nić dentystyczna – po umyciu zębów warto dokładnie ale delikatnie oczyścić przestrzenie między nimi ponieważ zwykle włosie szczotki nie dociera w przestrzenie między zębowe.
 • Płyn do płukania (nie należy używać płukanek z alkoholem!) – używaj go po każdym myciu zębów – usunie bakterie, zapobiegnie zapaleniu dziąseł i osadzaniu się kamienia nazębnego.
 • Pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa, wylecz próchnicę, usuń kamień nazębny i osad, zadbaj o stan dziąseł. Po urodzeniu dziecka będzie Ci trudniej znaleźć czas na odwiedzenie gabinetu stomatologicznego!

Na co szczególnie uważać w ciąży podczas leczenia stomatologicznego?

 • Wybielanie – w czasie ciąży zrezygnuj z zabiegów wybielających w gabinecie dentystycznym (wykorzystuje się do nich nadtlenek karbamidu – środek, którego wpływ na ciążę nie jest do końca znany), a także z wybielania domowego za pomocą pasków i żeli dostępnych w rynku. Możesz sięgać po pasty wybielające, choć dentysta też raczej ci je odradzi, gdyż mogą podrażniać dziąsła.
 • Zdjęcia rentgenowskie – stopień szkodliwości prześwietlenia w czasie ciąży uzależniony jest od wielkości zastosowanej dawki promieniowania, okolicy ciała poddanemu badaniu RTG, jak również od okresu ciąży, w którym zostało ono wykonane. W czasie ciąży z reguły nie powinny być wykonywane badania wymagające użycia promieniowania rentgenowskiego. Nowoczesna aparatura rentgenowska umożliwiająca wysyłanie niewielkich dawek promieni, wykorzystywanych do przeprowadzenia większości badań diagnostycznych (np. RTG zęba) jest wprawdzie bezpieczna i nie powinna mieć negatywnego wpływu na płód jednakże wciąż stanowi czynnik ryzyka. Zawsze należy poinformować lekarza zlecającego badanie, o istnieniu ciąży. Każda ciężarna przed udaniem się na badanie RTG powinna wraz z lekarzem przedyskutować konieczność wykonania tego badania. Może on zmienić badanie na mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne w ciąży.
  W niektórych sporadycznych przypadkach, gdy istnieje bezwzględna konieczność wykonania RTG, na brzuch kobiety nakładany jest specjalny ołowiany fartuch ochronny, zabezpieczający przed przeniknięciem promieni do płodu.
 • Znieczulenie – pamiętaj, by zawsze uprzedzać stomatologa, że spodziewasz się dziecka – lekarz dobierze wówczas odpowiednie metody leczenia oraz właściwe znieczulenie.
 • Leczenie ortodontyczne – jeśli planujesz założyć aparat korygujący zgryz, poczekaj, aż urodzisz. Leczenie wad zgryzowych oraz zębowych wywołane działaniem aparatu możesz teraz odczuwać wyjątkowo boleśnie, dodatkowo aparat utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej, zwłaszcza gdy dokuczają ci wymioty.