Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest brak ognisk zapalnych w jamie ustnej. Wymagane jest, aby zęby były zdrowe, bez osadu i kamienia nazębnego.

Najczęściej wady zgryzu nabyte są w pierwszych latach życia poprzez ssanie smoczka, palca, obgryzanie paznokci, wady wymowy lub wady genetyczne. Częstą ich przyczyną jest również próchnica zębów mlecznych. U dzieci najlepszym momentem na pierwszą wizytę u ortodonty jest okres przejścia z zębów mlecznych na zęby stałe. Wady zgryzu u pacjentów w wieku szkolnym można leczyć aparatami ruchomymi oraz aparatami stałymi.

W dzisiejszych czasach, gdy piękny uśmiech jest nieocenionym atutem, ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Poza poprawą wyglądu i samopoczucia, skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy, poprawę wymowy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów. Leczenie może likwidować bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo­- żuchwowych.